preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno

Login

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Osmaši u Vukovaru
Autor: Vesna Benković, 17. 9. 2024.

Učenici osmih razreda naše lijepe škole već su se prvi nastavni tjedan otisnuli na ekskurziju – od 11. do 12. rujna posjetili su Vukovar, prekrasan slavonski grad čija nam je herojska žrtva u Domovinskom ratu omogućila, između ostaloga, i da ga danas slobodno posjetimo s nekim novim naraštajima naše djece. (...)

           


 Ova se terenska nastava odvija u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru čije cjelokupne troškove pokriva Ministarstvo hrvatskih branitelja. Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar rukovodi ovim hvalevrijednim projektom u sklopu kojega svake školske godine oko 40 000 učenika iz svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj posjećuje memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se predavanjima svojih vodiča uvodi u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine, ali upoznaje i povijesnu te kulturnu baštinu grada Vukovara.

Naši su učenici također posjetili sve lokacije projektom predviđene za obilazak; redom su to bili Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture, Velepromet, Kukuruzni put – put spasa, Borovo Commerce, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari i crkva sv. Filipa i Jakova, a osim navedenih mjesta učenici su posjetili i Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva te prošetali centrom Vukovara, zapalivši lampaše podno znamenitog bijelog križa na ušću Vuke u Dunav, koji je djelo poznatog hrvatskog kipara Šime Vidulina. Na svakoj od navedenih lokacija učenike su dočekali vodiči koji su im zanimljivim izlaganjima približili odnosno objasnili promatrani sadržaj te su učenici tako uistinu mogli mnogo naučiti o vukovarskoj kulturi i povijesti, i onoj starijoj, a pogotovo novijoj povijesti, obilježenoj krvavim ratnim razaranjima uzrokovanim sumanutom četničkom agresijom na Hrvatsku.

            Sreća je po naše učenike, kako je to istaknula naša stručna voditeljica drugog dana terenske nastave, što su rođeni u miru i svoje djetinjstvo provode u vrijeme mira, no isto je tako potrebno vidjeti, čuti i, u mjeri u kojoj je to moguće, osjetiti što zapravo znači rat i u što on pretvara ljude, sve s krajnjom svrhom da se učenice i učenici uvijek zalažu za mir, odlučno protive ratu i čine sve što je potrebno da se zvjerstva kakva su Vukovarke i Vukovarci, i ne samo oni, proživljavali ratnih devedesetih godina više nikada ne ponove. Mir nije neprolazna tvorevina, nije nešto što se samo po sebi razumije – mir treba graditi, čuvati i po svaku se cijenu opirati idejama koje promiču ratovanje, kao i sukobe na svim mogućim razinama.

            Zaista bi teško sada bilo nabrojiti i opisati sve što su učenici vidjeli, istaknuti obilježja svih lokacija koje su posjetili, stoga neka i priložene fotografije same za sebe ponešto kažu. Međutim, kao njihovi pratitelji (Sanja Hmelina, Krunčica Kuhar-Kozlik, Karlo Pandur i Tomislav Hrebak) želimo javno pohvaliti naše učenike – ponajprije za kulturno ponašanje, poštivanje govornika koji su nam govorili o Vukovaru, a potom i znanje! Učenici su, ne treba to nikada zaboraviti, djeca koja rastu, i dalje upoznaju svijet oko sebe i nekada su možda glasniji, nekada imaju svojih manjih ili većih nepodopština i učitelji se onda s razlogom brinu hoće li na terenskoj nastavi sve biti u redu, neće li se kome što dogoditi i slično. Naša je odgovornost velika, ali s djecom zato treba raditi i primjerom im pokazivati, u različitim situacijama, kako se na kojemu mjestu ponaša, kako se uči, kada je za što pravi trenutak i tome slično. S tim u vezi možemo ponosno istaknuti da naši učenici, kada je to potrebno, jako lijepo mogu i znaju slušati druge, biti ljubazni, pristojni i time u najljepšem svjetlu predstaviti svoju školu, zavičaj i sebe same, kako je to bilo i proteklog tjedna u Vukovaru.
            Upravo su to prepoznali i djelatnici Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar koji su naše učenike u više navrata pohvalili, istaknuvši kao njihove zapažene odlike pristojnost, nevikanje i, osobito, pripremljenost za terensku nastavu. Zaista, djeca su znala kamo dolaze, o Vukovaru su na nastavi slušala i u prethodnim razredima i na taj je način ova ekskurzija bila logičan slijed u obrazovnom procesu. To je pokazao i kviz znanja koji je proveden na kraju terenske nastave, u kojemu su sudjelovali učenici iz ukupno 5 škola koje su u isto vrijeme boravile u Vukovaru, uključujući i našu školu, i u kojemu je pobijedila – naša škola! U tom završnom kvizu znanja predstavljali su nas učenici Matej Vincelj (8. a) i Tena Dabić (8. b) – čestitamo im još jednom! Bio je to šlag na tortu nakon prethodno odslušanog predavanja pod nazivom Škola mira, kojim terenska nastava u Vukovaru završava uz poruke mira, nenasilja i tolerancije.

            Zaključno, odlazak u Vukovar više je od „obične“ terenske nastave. Akademik Pavao Pavličić, poznati hrvatski književnik i rođeni Vukovarac, istaknuo je da se iz Vukovara ne može otići, želeći time reći da svatko tko jednom dođe u Vukovar, zauvijek u sebi nosi dio njega, dio njegove borbe za temeljno ljudsko pravo – život u miru i slobodi. Zahvaljujući herojskom otporu Vukovara silama mržnje i zla, svi mi danas uživamo u slobodnoj Hrvatskoj, živimo u miru koji moramo čuvati, a žrtvu Vukovara nikada ne smijemo zaboraviti. Naši su učenici tu pouku razumjeli i na njima je da nikada ne zaborave kolika može biti cijena mira i slobode. Oni su zalog naše budućnosti. Živjeli!

Tomislav Hrebak, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju